2016. máj 24.

Hogyan válasszunk mellimplantátumot?

írta: bppi
Hogyan válasszunk mellimplantátumot?

Sok esetben lelki tusát vívunk, mire rászánjuk magunkat a mellnagyobbításra. Óriási dilemma: mekkorák legyenek és milyenek az implantátumok? Milyen méretű és formájú legyen? Ezek mind nagyon fontos eldöntésre váró kérdések.
melyiket_valasszuk.jpg

A megfelelő implantátum kiválasztása az egyik legnehezebb feladat, amelyet a páciensnek és az orvosnak közösen kell megoldania. Igyekeztem összeszedni azokat az implantátumokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, amelyek segíthetnek ebben a döntésben.

A mellimplantátumoknak jelenleg két típusa ismeretes, fiziológiás sóoldattal, illetve szilikon géllel töltött protézisek.

Szélesebb körben alkalmazzák a plasztikai beavatkozások során a szilikonzselé implantátumokat, melyek külső burka szilikon és úgynevezett kohézív, sűrű géllel töltött. A kohézív gél memóriával rendelkezik és állaga olyan, mint a kocsonya, így a külső burok sérülése esetén sem áramlik szét a testben a zselé. Ez az anyag hasonlít leginkább a természetes emlőhöz, mozgás és érzés tekintetében is. A kohézív gél implantátumok különböző keménységűek. A keményebb, erős kohézív gél sokkal jobban tartja a formáját.

Az implantátumok formájukat tekintve elég változatosak; lehetnek kerek és csepp alakúak, ezen belül pedig alacsony, magas vagy közepes profilúak (az implantátum vastagságát, ill. magasságát jelöli), felszínüket tekintve pedig sima, texturált és poliuretán hab bevonatúak.

A poliuretán implantátumok a mellimplantátumok legújabb generációja. Ezek az implantátumok a biodesign gélnek és a poliuretán hab bevonatnak köszönhetően rendkívül formatartóak, ezért jelentős mértékű fogyás esetén is megtartja eredeti, szép formáját. Mivel fajsúlya könnyebb, nagyobb méretű kebleknél is ez a típus javasolt. A PU hab bevonatú implantátumok drámaian csökkentik a tokzsugorodás arányát mind a sima, mind a texturált implantátumokhoz képest. Ez annak köszönhető, hogy a szövet akadálytalanul összenőhet a poliuretán habréteggel.

Az implantátumok méretének meghatározásra a köbcentimétert, mint mértékegységet használják. Mindenkinél egyénileg eltérő, hogy testi adottságaihoz mérten, mely méret a legmegfelelőbb, hány cm3 szükséges a kívánt eredmény eléréséhez. Az implantátum mérete és térfogata 120-1200 cm3 között lehet. Általánosságban elmondható, hogy többnyire a 250-450 cm3 tartományba eső protéziseket választják.

A modern implantátumok biztonságosak, teljesen veszélytelenek a szervezetre. Minden ma Magyarországon forgalmazott implantátum rendelkezik az előírt és szükséges CE minősítésű minőségbiztosítással. Azonban a világon a legszigorúbbnak tekintett egészségügyi hatóság, az FDA (U.S. Food and Drug Administration - Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal), jelenleg 3 implantátumgyártó számára adott csak FDA minőségbiztosítást: a Mentor Corp. (USA), a Silimed Corp. (Brazília) és az Allergan (McGhan és CUI termékek, USA). Azon textúrált implantátumok, amelyek kettős minősítéssel rendelkeznek a legbiztonságosabbak, mivel ezen implantátumok rendszeresen, évente szigorú teszten és bevizsgáláson esnek át.

Remélem, hogy összeállításom segít jobban eligazodni az implantátumok világában, és hogy mire érdemes odafigyelni a választás során.

Szólj hozzá