2016. jún 21.

A mellimplantátum és a limfóma

írta: bppi
A mellimplantátum és a limfóma

A mellimplantátumok és a limfóma közötti kapcsolatot vizsgálta a RAND non-profit szervezet, amelyről a Plastic and Reconstructive Surgery-ben közölt tanulmányban számoltak be. A megjelent elemzés azt vizsgálta, hogy lehet-e esetleg szerepe a mellimplantátumoknak a limfóma kialakulásában. Természetesen nincs, de azért nézzük a tényeket!
mellvizsgalat.jpg

Na de mi is az a limfóma? A nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatos megbetegedés. Jellemző tünete a nyirokcsomók fájdalmatlan megnagyobbodása. Azonban nem kell mindjárt limfómára gondolni, ha nagyobb csomót észlelnénk a szervezetünkben, hiszen a különféle fertőzések következtében sokkal gyakrabban duzzadnak meg a nyirokcsomók, mint a limfóma miatt. Ellenben ha még két hét után sem múlik a duzzanat, vagy még nagyobb lesz, akkor is, ha fájdalmatlan, mindenképp forduljunk orvoshoz. Előfordulnak olyan limfómás esetek is, amelyek nem a nyirokcsomókból indulnak ki, sajnos sok esetben ezekre csak véletlenül derül fény, pl. vérvizsgálat, vagy mellkasi röntgen mutat ki valami kórosat. A nem nyirokcsomókból kiinduló limfóma a megbetegedett szervre jellemző panaszokat okoz: a gyomorban vagy a belekben például hasi fájdalmakat, emésztési zavarokat, a mellkasi limfóma pedig köhögést, nehéz légzést okozhat.

Elsőként egy 1996-os beszámoló vetette fel a mellimplantátumok és a limfóma lehetséges kapcsolatát, mivel egy esetben pont az egyik oldali mellimplantátum mellett alakult ki a daganat. A jelenlegi átfogó adatok szerint 1-3 nagysejtes limfómás eset jut 1 millió beavatkozásra. A RAND által készített tanulmány ezeket a szakirodalmi adatokat elemezte ki.

limfoma.jpgA statisztika ellenére nem egyértelmű az összefüggés a limfóma kockázata és a mellimplantátum között. Számos korábbi tanulmány sem támasztja alá azt, hogy gyakrabban fordulna elő a limfómás megbetegedés a mellimplantátummal rendelkező nőknél, mint azoknál, akik nem rendelkeznek implantátummal. Mivel az esetek közötti összefüggéseket senki nem tudta bizonyítani, ezért helytálló tény, hogy a mellimplantátumok nincsenek hatással a limfóma kialakulására.

A limfóma kiváltó okai többnyire ismeretlenek. Vannak ugyan rizikófaktorok, de ezek is csak az esetek csekély számában tehetők felelőssé a betegség kialakulásáért. Az azonban biztos, hogy nem örökletes betegség. Bármely életkorban megjelenhet, de főként a fiatalabb, illetve az idősebb korosztályt érinti.

Mindenesetre nem árt óvatosnak lenni és inkább a prevencióra helyezni a hangsúlyt. A mellplasztikai beavatkozáson átesett nők esetében 6 havonta javasolt a mellrák-szűrés. Viszont attól függetlenül, hogy rendelkezünk-e mellimplantátummal vagy sem, nélkülözhetetlen a rendszeres mellrák-szűrésen való részvétel. Nagyon fontos, hogy ne hanyagoljuk el a rendszeres vizsgálatot, mert az időben észrevett elváltozás nagyobb eséllyel gyógyítható és többféle kezelési lehetőséget tesz elérhetővé!

Szólj hozzá

mell mellplasztika implantátum mellrák mellműtét limfóma mellimplantátum mellrák-szűrés